Nasiona Marihuany

Syntetyczna marihuana informacje podstawowe

Marihuana i prawo

Marihuana została uznana za narkotyk w roku 1965 i dołączona do międzynarodowej listy środków odurzających. Zanim to się stało, stwierdzono naukowo, że marihuana działa psychoaktywnie i może uzależniać. Wpisanie marihuany na międzynarodową listę narkotyków pociągnęło za sobą prohibicję tej używki w wielu krajach. Prohibicja ta obejmowała uprawy konopi indyjskich, przetwarzanie ich w narkotyk, sprzedaż i używanie. Marihuana do dziś nielegalna jest w bardzo wielu miejscach na świecie. Konopie są legalne m.in. w czterech stanach USA, w Libanie, w Indiach, we Włoszech, w Hiszpanii i w Holandii. Polska należy do państw, w których nie zdecydowano się na legalizację marihuany. Zakazy związane z marihuaną nie sprawiły, że ludzie przestali chcieć korzystać z łatwo dostępnej, stosunkowo nieszkodliwej i dającej przyjemne odurzenie używki. W odpowiedzi na tę potrzebę pojawiły się udające marihuanę syntetyczne kannabinoidy.

Syntetyczne kannabinoidy

Syntetyczne kannabinoidy, to produkty udające sztucznie produkowaną marihuanę. Na opakowaniach tych produktów można przeczytać, że nie są przeznaczone do konsumpcji przez ludzi, a jedynie do kolekcjonowania. Z drugiej strony producenci zapewniają, że do ich przygotowania posłużyły naturalne surowce roślinne. Prawda jest taka, że zdecydowana większość tzw. syntetycznej marihuany nie ma nic wspólnego z konopiami. Efekt palenia tego typu produktów w skrętach przypomina tylko działanie marihuany rekreacyjnej. W rzeczywistości jest dużo silniejszy. Marihuana produkowana z konopi odurza, daje haj i może uzależniać. Gdy się ją przedawkuje, może dawać wymioty, torsje, napady paniki i lęku. Nie zatruwa organizmu i nie odbiera życia.

Co zawiera syntetyczna marihuana?

W produktach sprzedawanych jako syntetyczna marihuana znajdują się substancje bardzo niebezpieczne dla zdrowia i niepochodzące z roślin. W syntetycznej marihuanie może znajdować się właściwie wszystko, ponieważ produkuje się ją bez żadnego nadzoru, kontroli i norm. Tego typu produkty mogą zawierać benzylopiperazynę, która powoduje zaburzenia funkcjonowania mózgu. W niektórych produktach można znaleźć muchomora czerwonego, dodawanego tam w celu wywołania efektów halucynogennych. Syntetyczne produkty nazywane marihuaną mogą zawierać też traton, który stanowi łagodniejszą wersję opium. Część tego typu produktów może zawierać rtęć i ołów. Do wielu z nich dodawany jest mefedron, który należy do tej samej grupy związków co amfetamina i jej pochodne. Nazwa „syntetyczna marihuana” bywa często nadawana produktom, które są po prostu dopalaczami. Są to produkty niewiadomego pochodzenia, produkowane najczęściej w Chinach i rozprowadzane za pośrednictwem Internetu. Najpopularniejsze z nich to Spice, K2 i Black Mamba. „Dopalacze” to polska nazwa wspólna dla tego typu substancji.

Działanie syntetycznej marihuany

Działanie syntetycznej marihuany jest o wiele silniejsze niż działanie marihuany naturalnej. Produkt wytwarzany z konopi indyjskich daje haj, który trwa około dwóch godzin i polega głównie na zmianie nastroju, samopoczucia i odbioru wrażeń zmysłowych.Niektóre odmiany konopi dają silny i powalający haj. Szkodliwość marihuany naturalnej polega głównie na ryzyku psychicznego uzależnienia od THC przy regularnym jej zażywaniu. Marihuana syntetyczna nie mająca nic wspólnego z naturalną i niebędąca jej odpowiednikiem wprawia człowieka w prawdziwe szaleństwo, powoduje śpiączkę, a nawet śmierć. Ratownicy medyczni wzywani na pomoc osobom będącym pod wpływem dopalaczy twierdzą, że nie są w stanie zapanować nad zachowaniem tych osób. Mieszanki chemiczne dostarczane w dopalaczach sprawiają, że człowiek zyskuje nadzwyczajną siłę, nad którą nikt nie jest w stanie zapanować. Tzw. marihuana syntetyczna produkowana jest jako zioła nie przeznaczone do spożycia, tylko i wyłącznie w celu pominięcia prawa. Gdy prawo zakaże stosowania jakiegoś związku chemicznego w tych produktach, zastępowany jest on innym o podobnym działaniu.

Prawdziwa marihuana syntetyczna

Dopalacze nie są marihuaną syntetyczną, lecz tylko ją udają. Marihuana syntetyczna istnieje naprawdę. Są to syntetyczne odpowiedniki marihuany, ale nie tej rekreacyjnej, lecz medycznej. Syntetycznie wytwarza się medyczne produkty konopne bogate w niepsychoaktywny kannabinoid CBD i zawierające bardzo małe ilości psychoaktywnego THC. Syntetyczna marihuana ma zastosowanie w lecznictwie i nie ma nic wspólnego z udającymi ją chemicznymi truciznami produkowanymi jako artykuły kolekcjonerskie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *